Екипата на Милан забележа важна победа против Фиорентина во натпревар од 13.коло во  Серија А.

На „Сан Сиро“ пред своите симпатизери Милан славеше минимално со 1-0 со што останаа четворката што ќе се бори за Судетото.

Еднствениот го на натпреварот го постигна Тео Ернандез од пеналот во судиското дополнение на првиот дел (45+2).

На овој натпревар беше испишана и историјата на Серија А. Имено, во 84.минута за Милан во игра влезе Франческо Камарда.

Овој „голобрадо“ момче има само 15 години, 8 месеци и 23 дена, што го прави најмладиот фудбалер кој некогаш играл во италијанското првенство.

За десет минути Камарда немаше шанса да го покаже својот талент но, нема сомнеж дека повеќе шанси во наредниот период.