Во Мароко од утре (1-ви) до 11 февруари ќе се одржува 19-то издание на Светското клупско првенство на ФИФА , на кое учествуваат победниците на шесте континентални конфедерации, како и шампионите во лигата на земјата домаќин.

Ова првенство што вообичаено се одржува кон крајот на календарската година (ноември), сега се одржува на почетокот на оваа година, а причината е Светското првенство во Катар.

Учесници се:
полуфиналисти
Фламенго (Бразил) Победник на Копа Либертадорес
Реал Мадрид (Шпанија) Победници на Лигата на шампионите на УЕФА
четвртфиналисти
Ал-Хилал (Саудиска Арабија) Азиски шампион
Вајдад Казабланка (Мароко) Африкански шампион
Сиетл Саундерс (САД) Шампиони на КОНКАКАФ

осминафиналисти
Оукленд Сити (Нов Зеланд) Победници на Лигата на шампионите на Океанија
Ал Ахли (Египет) Вице-првак на Африка и домаќин