Тимот на Јирген Клоп, со голот на младиот англиски напаѓач Елиот, успеа да го елиминира Вуверхемптон и да се пласира во 1/16 од англискиот ФА куп. (0-1)

Ова беше повторениот натпревар од ФА купот, со оглед на тоа дека на првиот натпревар истите ривали одиграа нерешено 2-2, а правилата на ФА купот налагаат, дека во таквите случаи не се  играат продолженија, туку се игра уште еден натпревар.

Во следната фаза, 1/16, тимот предводен од Јирген Клоп за противник ќе го има  Брајтон, тим кој во претхдното коло на Премиер лигата, одигран пред три дена, го понижи Ливерпул со 3-0

Натправарот од 1/16 на ФА купот е закажан за 28-ми Јануари