Македонската ракометна судиска двојка која е дел од Светското првенство во ракомет во Полска и во Шведска, вечерва ќе биде на теренот и ќе го судат вториот натпревар на шампионатот, по дуелот Бахреин – Тунис.

Ѓорѓи Начевски и Славен Николов вечерва ќе го судат дербито од Д групата во Кристаијанштад меѓу Португалија и Унгарија..