Наградата „The Best“ се доделува за најдобрите фудбалер и фудбалерка, голман и голманка, тренер во машки и женски фудбал, како и „Пушкаш награда“ за најубав гол. Во конкуренција за најдобар фудбалер на светот се најдоа 15 имиња, од кои ќе се одбере еден. На оваа листа го нема португалскиот ас, Кристијано Роналдо

Листата на номинирани играчи излгеда вака:

Хулиан Алварез (Аргентина/Ривер Плата/Манчестер Сити)
Лионел Меси (Аргентина/ПСЖ)
Килијан Мбапе (Франција/ПСЖ)
Карим Бензема (Франција/Реал Мадрид)
Лука Модриќ (Хрватска/Реал Мадрид)
Ашраф Хакими (Мароко/ПСЖ)
Ерлинг Халанд (Норвешка/Борусија Дортмунд/Манчестер Сити)
Џуд Белингем (Англија/Борисија Дортмунд)
Кевин Де Брујне (Белгија/Манчестер Сити)
Роберт Левандовски (Полска/Баерн Минхен/Барселона)
Садио Мане (Сенегал/Ливерпул/Баерн Минхен)
Нејмар (Бразил/ПСЖ)
Мохамед Салах (Египет/Ливерпул)
Винициус Џуниор (Бразил/Реал Мадрид)