Во натпревар од 18 коло на англиската Премиер лига одигран во Лондон екипата на Астон Вила забележа гостинска победа над Тотенхем со 2-0.

Головите беа постигнати во второто полувреме, односно, во 50-тата мунута, Аргентинецот, Емилијано Буенда беше стрелец на првиот, а Бразилецот, Даглас Луси на вториот гол.

Со трите освоени бодови и вкупно 21, Астон Вила е на 12 место на табелата, дедека Тотенхем кој останата пети со 30 бопдови повека го гиби чекорот во претендентите за шампинскиот трофеј. 

Возбудувањата во Премиер лигата продолжуваат со дуелите од 19-тата рунда која стартува утре, а ќе биде заокружена во четврток со дербито меѓу Челзи и Манчестер Сити.