Македонските одбојкари славеа убедливо над Азербејџан во третиот свој натпревар во Европската златна лига. На турниротброј 2, што се игра во Беверен, Белгија, Македонија доминираше и со убелдиви 3:0 го совлада проптивникот.

За селекторот Хари Наковски ова е прва победа на кормилото, за Македонија. 

Наковски не очекувал вака лесна и убедлива победа, но го радува прикажаната игра која треба да се надградува за квалификациите за Европскиот шампионат. 

Селекторот Наковски по натпреварот изјави: