Вечерва во Хамбург беше извршена ждрепката за Европското фудбалско првенство што следното лето ќе се игра во Германија. 

Најинтересно се очекува да боде во групите на балканските репрезентации. ВО Б конкуренцијата Хрватска за противник ќе го има актуелниот шампион Италија како и селекцијата на Шпанија. Аутсајдер во оваа конкуренција е Албанија

Отворањето на шампионатот ќе биде на „Алијанц Арената“ во Минхен. Вообичаено првиот меч го игра домаќинот Германија кој за противник ќе ја има Шкотска. 

Во Ц групата каде е вицепрвакот Англија, противници ќе бидат Србнија, Словенија и Данска.

Европското првенство во Германија ќе се игра од 14 јуни до 14 јули, во 10 градови, а финалето е во Берлин.

А ГРУПА
ГЕРМАНИЈА
ШКОТСКА
УНГАРИЈА
ШВАЈЦАРИЈА
Б ГРУПА
ШПАНИЈА
ХРВАТСКА
ИТАЛИЈА
АЛБАНИЈА
Ц ГРУПА
СЛОВЕНИЈА
ДАНСКА
СРБИЈА
АНГЛИЈА
Д ГРУПА
бараж А победник
ХОЛАНДИЈА
АВСТРИЈА
ФРАНЦИЈА
Е ГРУПА
БЕЛГИЈА
СЛОВАЧКА
РОМАНИЈА
бараж Б победник
Ф ГРУПА
ТУРЦИЈА
бараж Ц победник
ПОРТУГАЛИЈА
ЧЕШКА