Англија израмнува со автоголот на Атанасов

  • Во првите 10-минути Англичаните со почетна иницијатива. Се игра повеќе на половината на Македонија.
  • Многу среќа за Столе Димитриевски во 14-тата минута, Деклан Рајс ја погоди левата  стативата.
  • Ељиф Елмас неоправдано заработи жолт картон поради приговор
  • Во 23.минута Македонија е оштетена.
    – Мегваер стартуваше над Елмас во казнениот простор, но судијата не досуди чист пенал.

Дека беше пенал потврдува и коментарот на екс англискиот репрезентативец Џими Карагер и неговиот коментар на Твитер

  • Гооооооо …Македонија води 1-0
    – Откако беше прегледана ВАР снимката судијата со право покажа на белата точка. Ударот на Барди пикфорд го одбраи, но топката повторно се одби до македонскиот капитен кој и носи водсво на Македонија

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ – МАКЕДОНИЈА ВОДИ СО 1-0 ПРОТИВ АНГЛИЈА

Големо предупредување за нашата селекција по само две минути во вториот дел. Џек Грилиш погоди по асистенција на Букајо Сака, но голот е поништен поради офсајд.

Англија израмнува на 1-1
Само што влезе во игра Хари Кејн по уфрлањето во напиот шеснаесетнит, прво тој, а потоа Јани Атанасов ја зафати топката и го совлада Столе Димитриевски.