Екипата на Баер Леверкузен се рати на врвот на табелата во Бундес лигата. 

„Фармацевтите“ ја остварија четвртата победа совладувајќи го Хајденхајм денеска со убедливи 4-1.

Леверкузен поведе веќе во деветтата минута со голот на Виктор Бонифас.

Иако  гостите возвратија со голот на Ерен Динкчи во *58,минута) израмнија на 1-1, тоа беше се што сторија. 

Домаќините реагираа брзо. Во 63.минута кога Хофман погоди за 2:1, а Бонифас со својот втор гол во 74.минута од пенал ги реши сите дилеми околу победникот.

До крајот, триумфот на Леверкузен го потврди Адли, со гол во 82.минута за конечни 4:1.

Баер е лидер на табелата со 13 бодови колку што има и минхенски Баерн, но послаба гол разлика. По нив со бод помалку следуваат: Штутгарт, Лајпциг и Хофенхајм.