Екипата на Унион Берлин, која беше најпријатното изненадување минатата сезона во Бундес лигата, одвојувајќи го 4.место и во новата стартуваше одлично.

Тимот од Берлин го совлада Мајнц убедливо со 4:1 во премиерното коло од Бундес лига.

натпреварот го одбележа Кевин Беренс кој постигна хет-трик.

Не мина ни минута, а расположен Беренс го искористи брилијантниот центаршут на Русијон и со глава ја упати противничката мрежа.

Бехрен повторно погоди само девет минути подоцна за да го удвои водството на неговиот тим.

Мајнц намали во 64.минута. Лудовик Ажорк го промаши пеналот, но само една минута подоцна неговата грешка ја поправи Антони Саси.

„Незапирливиот“ денеска Бахренс ја врати предноста од два гола со гол во 70.минута со кој го комплетираше хет-трикот.

Конечниот резултат го постави српскиот интернационалец Милош Пантовиќ со гол во судиското надополнување.