По два месеци пауза, продолжуваат натпреварите во младинска конкуренција во ракометниот шампионат на Македонија. Први на терените ќе излезат кадетите, односно екипите до 16 години (ракометари родени 2006-година и помлади)

Според одиграното и постигнатите резултати во првиот дел од шампионатот, два натпревари ќе го понесат приматот дерби, и се очекува да привлечат поголемо внимание.

Во рамките од А групата, во сабота (14 часот) екипата на Рисови која е трето рангирана го пречекува лидерот на табелата и досега не поразен тим на Мулти Есенс.

Истиот дел (сабота) од 18 часот се игра и „езерското дерби“ во кое во рамките од Б групата се среќаваат прво и второ пласираните кипи на Охрид и Струга.

Уште неколку интересни натпревари ќе се играат во оваа рунда, прва од пролетниот дел која ќе биде заокружена со аеродромското дерби меѓу Голден Арт Аеродром и РК Аеродром што на програмата е во понеделник од 18:45 часот.

Сите натпревари може да ги ГЛЕДАТЕ ВО ЖИВО на Yutube каналот на РФМ
ИЛИ СО ЕДНОСТАВЕН КЛИК НА ПОСАКУВАНИОТ НАТПРЕВАР ОВДЕ

КАДЕТСКА МАШКА ЛИГА – КОЛО 8

24.02.2023 – ПЕТОК
17:00 часот РК РАДОВИШ – МРК КУМАНОВО
19:30 часот РК ПАРТИЗАН 2016 СПОРТ – РК БИСИНОВ ФРУИТ ЛЕНД
20:00 часот РК АСТРАИОН ХЕНДБОЛ – РК МЛАДОСТ 1977
25.02.2023 – САБОТА
11:00 часот РК ВАРДАР 1961 – РК КУЗМАН ВАРДАР ИЛИНДЕН
11:00 часот РК АСОВИ 2012 – РК ПРИЛЕП
11:00 часот РК МЛАДОСТ ЈУНИОРИ – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

13:00 часот РК АЛКАЛОИД – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ
13:00 часот РК ВАРДАР НЕГОТИНО – ГРК ТИКВЕШ 2014
14:00 часот РК РИСОВИ – РК МУЛТИ ЕСЕНС
18:00 часот ГРК ОХРИД – РК СТРУГА

26.02.2023 – НЕДЕЛА 
14:30 часот РК СКОПЈЕ 2020 – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7 
18:00 часот РК ПРЕСПА ВАРДАР – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
27.02.2023 – ПОНЕДЕЛНИК
18:45 часот ЗРК ГОЛДЕН АРТ АЕРОДРОМ – РК АЕРОДРОМ

tasbela