Избраниците на Пиоли по четири порази и седум натпервари без победа конечно се израдуваа на победо во Серија А. Во исклучително неизвесен тврд натпревар, Милан со минални 1-0 го побед и Торино.

Стрелец на победничкиот гол за Милан беше искусниот Оливие Жиру, кој во 62-та минута по нарфлање на Тео Хернанез беше највисок во скокот и од тешка позиција со глава го совлада противничкиот голмна.

Овој натпревар го одбележа и враќањето на Златан Ибрахимовиќ во ростерот на ,,Росонерите”, кој по долгата пауза се најде на клупата за резерви, а својот кам бек ќе го почека до следнио натпревар.

Со оваа победа Милан, се проби на третата позиција со 41 бод, каде ќе се задржи најмалку до утре, кога неговите конкуренти ги играа своите натпревари.