Петнаесеттото коло во Првата машка кошаркарска лига носи двата дерби дуели.

Првиот е во Скопје каде Работнички го превлекува Гостивар, додека вториот во Кавадарци каде на мегдан на Еуро Никел доаѓа ТФТ Моцарт.

Поради обврските во АБА лигата, шампионот МЗТ Скопје Аеродром својот меч од ова коло ќе го игра во понеделник.

ПРВА ЛИГА МАЖИ – 15.КОЛО

САБОТАРАБОТНИЧКИ ГОСТИВАР16:00 часот (гледај на МРТ3)
 СТРУМИЦАПЕЛИСТЕР16:00
 ЕУРО НИКЕЛТФТ МОЦАР17:00
 ЧАИРКОЖУВ18:00
 КУМАНОВОФЕНИКС  19:00
ПОНЕДЕЛНИКАКАДЕМИЈА  ФМПМЗТ СКОПЈЕ А.18:00

#ТАБЕЛАБОДПОБПОР+/-
1МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ26122196
2ПЕЛИСТЕР25113128
3ТФТ МОЦАРТ2395114
4ФЕНИКС239583
5ЕУРО НИКЕЛ239582
6ГОСТИВАР239537
7РАБОТНИЧКИ217758
8КОЖУВ2068-23
9КУМАНОВО17311-141
10ЧАИР 17410-153