Со реприза на „Супер куп дуелот“ меѓу актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром и освојувачот на Купот на Македонија, екипата на ТФТ, ќе започне вториот дел од сезоната во Првата машка кошаркарска лига.

Средбата во СЦ „Јане Сандански“ ќе се игра во терминот од 19:30 часот. Ова е еден од двата дерби дуели од 12.коло.

Второто дерби ќе се игра во Битола, во четврток од 18:30 часот, каде Пелистер го пречекува Гостивар во дуелот на екипите кои со ист „скор“ се на делба на 2-то и 3-тото место табелата.

Останатите средби на програмата се претстојниот викенд.

#ТИМОНПОБПОРКДКПКРБОД
1МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ АД1110192172020121
2ПЕЛИСТЕР АД11839478727519
3ГОСТИВАР АД11839518896219
4ТФТ СКОПЈЕ АД11749768789818
5РАБОТНИЧКИ АД11748998257418
6ФЕНИКС 2010 АД11658908444617
7ЕУРО НИКЕЛ 2005 АД11658788364217
8КОЖУВ АД11389081005-9714
9ЧАИР 2030 АД1147792914-12214
10НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП АД1138840978-13814
11КУМАНОВО 2009 АД1129849968-11913
12СТРУМИЦА 2022 АД11299451067-12213