Македонските ракометари и по втор пат се поразени на Светското првенство.

По поразот од Норвешка пред два дена (-12) денеска црвено-жолтите загубија од Холандија со 10 гола разлика (34:24).

Иако и овојпат на трибините на арената „Tauron“ во Катовице, македонските навивачи заслужија листа 10-ка, сепак тоа не вроди со плод.

Напротив. Ракометарите возвратија со 10-ка но негатива во дуелот со Холанѓаните.

Останува да се надеваме на „трета-среќа“.

Шансата за радост и на едните и на другите ќе га бараме во вторник против Аргентина.

Дел од атмосферата на денешниот меч против Холандија, пренесена од галеријата на Ракометната федерација на Македонија.