среда, 27 септември, 2023
Почетна Колумни

Колумни

Ако сакаме професионален спорт, треба закон, клубовите да се професионализираат

Колумна: Нон-сенс е државата да се финансираат приватни клубови Деновиве актуелно е укинувањето на така-наречениот спортски ваучер и начинот на кој државата би финансирала и...

„Гробари„ на мак-баскетот! Толку од „љубовта„ кон македонските кошаркари!

Поминаа само три дена од завршувањето на сезоната во мак-баскетот, и додека сеуште се сублимира постигнатото, како „гром од ведро небо“ доаѓа денешниот став...

СТОП❗ За злото што ги труе нашите деца во спортот

Приказната „јас сум за млади“ не држи вода, кога во прашање е парата! Убави се приказните на бројните така-наречени „спортски работници“ кога со полна уста...

Ќе стави ли некој крај на „мешетарите“ во мак-баскетот!?

Струмица не се појави на теренот на Тетекс!? Викендот зад нас започнаа разигрувањата (плеј-офот) во Втората и Третата кошаркарска лига. И ова не е некоја непозната...

Во Македонија може да гледате фудбал само ако сте од „одбраното друштво“!

За кого се игра фудбалот во Македонија? Во двете македонски фудбалски лиги сме сведоци на се повеќе празни трибини. Интересот на публиката е се помал, а...

Македонски спорт и се é можно !

Ова е за рубриката „верувале или нé“! Во македонскиот спорт кој нели кубури со пари и резултати, се е моќно, па следниот од низата примери...

Голден Арт Аеродром му ја испорача петта +50-ка на Борец

ВЕЛЕШАНИ СЕГА ПОРАЗЕНИ СО 44 РАЗЛИКА Да нема забуна, насловот. Не станува збор за кошаркарски, туку ракометен натпревар. Некогаш беше синоним за македонскиот ракомет, тим од...

Народната „пу-пу не важи“ не е само во македонската кошарка, туку и во каратето!

Карате федерацијата со објаснување – Ќе платиме ама само за тројца, другите 15-мина нека се снаоѓаат! Народната „пу-пу не важи“ мислевме дека е актуелна само...

Ќе расчистиме ли веќе еднаш – Што ни е по свето !?

ЕКИПА или РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА!?И после чудете се зошто губиме по 40-50 разлика! За многумина импресиите од завршниот турнир во кошаркарскиот Куп на Македонија сеуште не се...

За што се откажуваме од народните пари!?

РЕЧИСИ 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА „НАГРАДА“ ЗА НИКАКВИ РЕЗУЛТАТИ Не, случајно вчера наутро, ја објавивме првата во низата колумни, на Професорот Иван Анастасовски, а која е...

Тодор Гечевски се врати во Работнички

На неколку часа пред првиот натпревар во новата сезона, КК Работнички на го претстави новиот Спортскиот директор. Станува збор за македонската легенда Тодор Гечевски, кој се...