Фудбалерите на Брегот на Слоновата Коска се новите шампиони на Африка.

Во големото финале на Африканскиот куп на нации на кое беа домаќини ја совладаа Нигерија во Абиџан со 2:1, по пресвртот во вториот дел.

Нигерија водеше од 38.минута со голот на Трост Еконг.

Во вториот дел домаќините направија комплетен пресврт. Кеси во 62-та израни на 1-1, а за делирум на трибините се погрижи Алер ​​со голот во 81-та минута, им го донесоа големиот триумф на „слоновите“.

Човек на натпреварот беше двојна асистенција за Адингра.

„Слоновите“ по трет пат во историјата ја покорија Африка, првпат по 2015 година, а Нигерија остана на трите титули.