Првопласираните три екипи на табелата во германската Бундес лига остварија очекувани победи и пронижија нови три бода.

Лидерот Баер Леверкузен, со головите на Нигериацот, Теља, славеше со 2-0 на гостувањето кај Дармштад.

Нешто потешко од очекуваното до победи стигнаа и минхенски Баер, односно Штутгарт.

Баерн пред своите симпатизер ја победи Борусија Менхенгладбах со 3-1, иако готите беа оние кои го отворија резултатот.

Со ист резултат, но на гостински терен кај Фрајбург славеше и екипата на Штутгарт. Гостите за само четири минути преку Ундав (3) и Фурих (7) веќе имаа два гола предност, а од 18.минута и играч повеќе, откако Рол заработи црвен картон.

Така по овие резултати нема промена на табелата на која и натаму Леверкузен има два бода повеќе од Баер Минхен, а дури 12 од Штутгарт.

Standings provided by Sofascore