Фудбалерите на Лацио и Наполи не го оправдаа епитетот на дерби на нивниот меѓусебен дуел.

Ова беше натпревар на екипи кои оваа сезона играат далеку под нивните очекувања и амбиции.

Во текот на натпреварот на „Олимпик“ видовме само еден удар на Лацио кон голот, а ниту еден од актуелните шампиони.

Лацио генерално беше малку поконкретен, но недоволно за да забележи победа.

Па, натпреварот заврши со нај не популарниот резултат 0-0

Тимот на Сари остана шести на табелата, со два бода повеќе од Наполи ја продолжи очајната серија и сега е деветти со 32 бода.

Standings provided by Sofascore