Со три натпревари што ќе се играат денеска започнува четири дневната програма во ракометниот Куп на Македонија.

Во првата рунда елиминации во машка конкуренција, ќе бидат одиграни 15 натпревари. Победниците ќе му се приклучат на бранителот на трофејот Вардар во четвртфиналната фаза (по групи).

Единственото дуел во кој ќе се играат две суперлигашки екипи е локалното „аеродромско дерби“ во кое Голден Арт ќе ја има улогата на домаќин против Аеродром.

Сите натпревари може да ги следите овде ВО ЖИВО со едноставен клик на посакуваниот дуел или на овој линк

РАКОМЕТ КУП НА МАКЕДОНИЈА (МАЖИ) – ЕЛИМИНАЦИСКА РУНДА
четврток
18:30   БОРЕЦ                         –  ПРОЛЕТ  
19:30   ПРИЛЕП                      –  ЈЕХОНА 
20:00   КУМАНОВО                 –  ТЕКСТИЛЕЦ
петок
14:00   АСТРАИОН ХЕНДБОЛ   –   СТРУГА

17:30   ГОЛДЕН АРТ                 –   АЕРОДРОМ
18:00   БУТЕЛ СКОПЈЕ             –  МАКЕДОНИЈА Ѓ..П.
19:00   ДРАЧЕВО                       –  АЛКАЛОИД

19:15   ПАРТИЗАН                    –   ТИКВЕШ
сабота
14:00  ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 –   ОВЧЕ ПОЛЕ 

17:00  ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР    –   ШАМПИОН
17:00  ПРЕСПА ВАРДАР               –   РАДОВИШ
17:00  БИСИНОВ Фруит Ленд     –   МУЛТИ ЕСЕНС
недела
13:00   КИЧЕВО                        –   ВАРДАР НЕГОТИНО

14:00   МЛАДОСТ                    –   ОХРИД
16:00   МЕТАЛУРГ РА              –   СКОПЈЕ 2020