Екипата на Милан ја победија Рома на гости со 2:1 во дербито од третото коло во Серија А.

Милан го забележа третолигашкиот триумф, е во одлична форма и се чини дека е кандидат за Скудетото, додека Рома остана на само еден бод.

Милан рутински ја заврши работата на „Олимпико“ и во прилично лесен ритам демолираше над безопасна Рома.

Гостите уште во 9-тата минута добија пенал. Руи Патрисио го собори Лофтус-Чико, а дури по проверката на ВАР судијата Рапуано покажа на белата точка. Оливие Жиру беше прецизен од белата точка за водство од 0:1.

Милан го зададе последниот удар на „волчицата“ во 48-та минута, кога Рафаел Леао постигна одличен гол.

Рома имаше играч повеќе од 61-та минута, откако Томори доби директен црвен картон.

Сè што успеа да направи тимот на Мурињо е да го ублажи поразот преку Спинакола во втората минута од судиското дополнение.