Македонската тенисерка Лина Ѓорческа и оваа недела е дел од фјучрс турнир во Астана. Во моментов игра меч од првото коло против осмата носителка Нигина Абдураимова од Узбекисатан. Резултатот е 1-1 во сетови. Првиот го доби Абдураимова со 6:2 во гемови, а во вториот беше подобра Ѓорческа со истиот резултат.