Екипата на Осасуна со минимална предноста ќе патува во Билбабо на реваншот од полуфиналето во Копа лде Реј.

Во првата полуфинална баскиска пресметка одиграна во Памплона, домашниот тим до победата стигна со голот на Мароканецот, Абде Езалзули постигнат по само две минути игра во второто полувреме (47).

Иако во продолжението гостите од Билбао се обидуваа со сите сили да стигна до израмнување сепак резултатот остана не променет.

Реванш дуелот во Севиља ќе с игра на 4 април, а утревечер својата прва полуфинална пресметка ќе ја имаат големите ривали Реал Мадрид и Барселона, во популарното „Ел Класико“ што ќе се игра на „Сантијаго Бернабеу“ со почеток од 21 часот.