По речиси дво-месечна пауза, а поради настапот на македонската репрезентација на Светското првенство, викендов продолжуваат возбудувањата во ракометниот шампионат на Македонија.

На програмата се првите средби во двете конкуренции, плеј-офот во кој екипите ќе се борат за шампионскиот трофеј, односно плеј-аутот во кој ќе се „брка“ опстанок во елитната конкуренција следната сезона.

ПЛЕЈ-ОФ 1.КОЛО 
САБОТА
БУТЕЛ СКОПЈЕ – Е. ПЕЛИСТЕР  18:00
Е. ПЕЛИСТЕР 2 – ГРК ОХРИД     18:00
НЕДЕЛА
ТИКВЕШ – АЛКАЛОИД              19:00
ПОНЕДЕЛНИК
ВАРДАР – ПРОЛЕТ                    18:00

ТАБЕЛА ПЛЕЈ-ОФ:
1. ВАРДАР 3 бода
2. Е. ПЕЛИСТЕР 3
3. АЛКАЛОИД 2
4. ПРОЛЕТ 2
5. БУТЕЛ 1
6. Е. ПЕЛИСТЕР 2 1
7. ОХРИД 0
8. ТИКВЕШ 0

ПЛЕЈ-АУТ 1.КОЛО час
САБОТА
СКОПЈЕ – СТРУГА                                14:30
ЈУНИОР К.В – КУМАНОВО                    17:00
ВАРДАР НЕГОТИНО – ГОЛДЕН АРТ       18:30
НЕДЕЛА
ПРИЛЕП – РАДОВИШ                           15:00


ТАБЕЛА ПЛЕЈ-АУТ:
1. СТРУГА 3 бода
2. ГОЛДЕН АРТ 3
3. ПРИЛЕП 2
4. СКОПЈЕ 2
5. ВАРДАР НЕГОТИНО 1
6. РАДОВИШ 1
7. КУМАНОВО 0
8. ЈУНИОР КВ 0