Брајтон повторно ,,кобен” за Јирген Клоп. Ливерпул претрпе елиминација во ФА купот, откако денес, Брајтон во финишот од натпреварот дојде до победа од 2-1.

Се почна добро за Јирген Клоп и неговите избраници, а Елиот ја добрата игра ја претвори во водство со гол во 30-тата минута.

Радоста за играчите на Ливерпул, откако само 9 минути подоцна Дунк изедначи на 1 – 1.

Кога се очекуваше дека натпреварот ќе нема победник и дека ќе се игра втор натпревар, Кауро Митома во 92-та минута целосно го шокираше Ливерпул и ги исфрли од 1/16 на ФА купот

Брајтон го победи Ливерпул и во Премиер лигата пред само 2 недели, тогаш со убедливи 3-0