Македонскиот интернационалец, Стефан Ашковски, го постигна својот деби гол за Ламија, во победата во четвртфинале  против Аполон. Ламија  славеше победа со 4-2 и со вкупен резултат од 6:3 во двомечот обезбеди пласман  полуфиналето на Грчкиот Куп.

Ашковски натпреварот го започна од првата минута и играше до  82. минута.

Во полуфиналето, Ламија ќе се соочи со подобриот од дуелот Паок – Панатинаикос