Меѓу домаќините и Лас Вегас

Познат е календарот и распоредот на трките во новата сезона (2023 г.) во Формула 1 шампионатот.

Вкупно 23 трки ќе се возат во сезоната што претстои, а возбудувањата ќе започнат со трката во Бахреин на 5 март.

Новитет е претпоследната трка закажана за 18 ноември, што ќе се вози за Големата награда на Лас Вегас, по што ќе следува „финалето“ со трката во Абу Даби закажана за 26 ноември.