Македонскиот репрезентативец Ѓоко Зајков и официјално е промовиран за нов фудбалер на романска Универзитатеа Крајова.

Зајков доаѓа од редовите на украинскиот прволигаш Ворскла Полтава, каде оваа сезона настапи на 14 натпревари

До сега во кариерата наступуваше за Работнички, беше дел од француски Рен, па белгиска Шарлоа како и бугарските прволигаши Левски Славија Софија, а има 22 настапи за А-селекцијата на Македонија