Тимот на Сауптемптон со головите на Дњенепо и Мара, го eлиминира актиелниот шампион Мачестер Сити, во четвртфиналето на ЕФЛ Купот и се пласира во полуфиналето.

Избраниците на Пеп Гвардиола едноставно немаа своја вечер, па ниту еднаш не упатија директен удар во рамките на голот на противникот.

Во полуфиналето  покрај Сауптемтон  се пласираше и Нотингем Форест кој по подоброто изведување на пенали го совлада Вулверхемптон со 4-1, откако регуларниот дел заврши 1-1. Од синоќа таму се и Манчестер Јунајтед и Њукасл

Полуфиналните двојки ќе бидат одредени со ждребка