Екипата на ТФТ ја оствари вората победа во АБА2 лигата. ТФТ кој е дебитант во ова натпреварување попладнево во меч од 7.коло го надигра тимот на Спарс Илиџа и тоа убедливо со 102-78.

Бишоп со 18 поени, беше прв стрелеци во редовите на тимот од скопската населба Тафталиџе, за кој Ташовски и Мејбрејер постигна по 16, Андерсон 15, а НБиколови и Батрик придодадоа по 12 поени

Така ТФТ сдо две врзани победи го заврши настапот на овој прозорец во Златибор, каде утре својот меч од седмата рунда ќе го одиграа кошаркарите на Пелистер, а противник ќе им биде тимот на Хелиос Санс од Словенија.