Екипата на МКК Куманово го продолжи максималниот ефект, кога во прашање е Втората машка кошаркарска лига.

Кумановци до својата 17-та победа сезонава стигаа во дуелот со Мега баскет кого го совладаа со 54 поени разлика.

Избраниците на екс-селекторот на Македонија, Марин Докузовски, лесно се справија со гостите од Прилеп. Победата ја најавија уште по првата четвртина која ја добија двојно (30-15). По втората четвртина домаќините, додадоа уште седум повеќе, па на пауза замина со предност од 22 поени разлика 57-33.

Второто полувреме беше чиста формалност. Гостите од Прилеп имаа неславен рекорд во овој дел. Во третата четвртина постигнаа само 2, во четвртата 5, или севкупно 7 поени во едно полувреме. На крајот МКК Куманово славеше со конечни 94-40.

Дербито од оваа 18-та рунда е во тел, а се игра во Чаир, каде второ пласираниот Маџари му гостува на Шкупи.

Натпреварот може да го ГЛЕДАТЕ ВО ЖИВО ОВДЕ (линк)