Англискиот шампион Манчестер Сити обезбедија пласман во четвртфиналето на ФА Купот. Сити, кој впрочем е и бранител на трофејот во ова натпреварување, како гостин го совлада Лутон со 6:2 во осминафиналето.

Натпреварот одигран на „Кенилворт Роад“ стадионот, го одбележаа тројца фудбалери. Халанд со пет гола и Де Брујине со четири асистенции за гостите и Клалк кој ги постигна головите за Лутон

Целата работа популарните „Граѓани“ ја завршија уште во првото полувреме, кога Норвежанецот, Ерлинг Халанд веќе оствари „хет-трик“. Серијата ја отвори во 3-та, а веќе во 18-тата минута зголеми на 2:0. Третиот гол Халанд го постигна во 40-тата минута. Голеадата во првиот дел со прекрасен погодок ја заокружи Џордан Кларк кој намали на 1:3.

Истиот фудбалер во 58.минута втор пат се запиша во листат на стрелци за 2:3. Но, тандемот Де Бруине – Халанд веднаш возвратија. Белгиецот во 55.минута и четврти пат му асистираше на Норвежанецот за 2:3, кој пак три минути подоцна го постигна и петтиот гол. Во листата на стрелците се запиша и Хрватот, Матео Ковачиќ поставувајќи ги конечните 6:2 за Сити.

Покрај Манчестер Сити, вечерва меѓу осумте најдобри се пласира екипата на Лестер кој по продолженија, а со голот на Фатаву (105.минута) како гостин славеше кај Борнемут со 1:0.

Дополнителни 30.минути се игра и на дуелот Блекбурн – Њукасл, откако резултатот по 90-минути беше 1:1.

Вчера пласман во следната рунда обезбеди Ковенти кој со 5:0 го победи Маидстон.

Списокот на четвртфиналисти во ФА купот ќе биде комплетиран утревечер.