Екипата ТФТ одигра променливо во натпреварот против Кожув, но успеа да оствари важна победа.

Екипата од скопската населба Тафталиџе славеше над гевгелискиот тим со 81-70.

Иако избраниците на Боро Смилковски имаа и 13 поени предност, сепак полувремето го завршија со само три разлика (43-30).

Во третиот период ТФТ одигра одлично и стигна до наголеми +16. Таквата предност се покажа како решавачка па црно-белите на крајот славеа со девет разлика (81-70).

Виктор Ташковски со 21 поени беше најефикасен во победничката екипа, а Американецот, Кахун додаде 15. Добра партија имаше и Страхил Николов кој оствари дабл-дабл со 11 поен и 13 скокови.

Со оваа победа и вкупно 26 бодови, ТФТ се израмни со Феникс на делба на шестото и седмото место.