Актуелниот шампион Еурофарм Пелистер лесно стигна до трите бода во дуелот со Прилеп. Во воведниот натпревар од последното 14.коло во Б групата шампионот Е. Пелистер славеше со 38-33.

По почетните рамноправни минути (3-3), гостите од Битола, полека ја преземаа контролата и играта и резултатот. На половина имаа двојна предност (10-5). Таквата разлика остана и на крајот на првите 30.минуто (15-10).

Но, по само пет минути игра во вториот дел, прилепчани намалија на два негатива (20-22). Стигнаа домаќините и до само гол негатива (24-25), но тоа беше се што направија. Во продолжението пелистерци ја заиграа во очекуваниот ритам и на крај славеа со конечни 38033 .

Најефикасен во победничката екипа беше Павле Петровиќ со 10, додека Петар Атанасијевиќ  постигна 7, а Ненад Костески 6 голови.

Останатите три натпревари од оваа конкуренција ќе се играат во среда. Единствена дилема е кој ќе биде четвртиот тим што ќе игра во плеј-оф конкуренцијата/