Фаворитите не дозволија изненадувања во дуелите од 10.коло на Втората лига.

Иако требаше да биде дерби, дуелот во Кисела Вода доминантно им припадна на домаќините. Ангели со убедливо 97-79 славеа во натпреварот против штипските Соколи.

Веќе во 4.минута имаа и прва двоцифрена предност 17-07. Прва четвртина ја добија со +17 (33-16). И во вториот период домаќините продолжија во ист ритам. Добрата одбрана им донесе дузина лесни поени. Во 16.минута Ангели имаа и 24 поени предност (52-28). Во самиот финиш на полувремето имаа и најголеми 32 разлика (62-31), а на одмор заминаа со 62-35.

Доминацијата Ангели ја продолжија и во второто полувреме во кое имаа и 38 поени предност 74-36. На крајот сосема заслужено Ангели ги освоија двата бода со конечни 97-79.

Лесен и убедлив триумф остварија и екипите на Водно Санс и МЗТ Скопје У.Б., а малку потешко но, заслужено и Шкупи се радуваше во Велес.