Екипите на Македонија Ѓорче Петров, Тиквеш и Воска спорт се пласираа во полуфиналето на Купот на Македонија.

Ова откако попладнево беа одиграни три од предвидените четири натпревари од четвртфиналето. Дуелот Работнички – Шкупи беше одложен и ќе се игра утре.

Бранителот на трофејот Македонија Г.П. со совлада Силекс со 1-0. Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше 17-годишниот Алтин Алији во 66-тата минута.

Тимот на Воска спорт направи големо изненадување и во Штип ја совлада Брегалница со 1-0. Јашароски во 70-тата минута беше стрелец на единственото гол на натпреварот.

Во Кавадарци, дуело меѓу Тиквеш и Брера Струмица беше решаван по пенали. Во регуларниот дел натпреварот заврши 1-1. Гостите поведоа во финишот на првиот дел. По ударот на Матеј Цветаноски топката го зафати Дончев и заврши во мрежата на домаќините. По само седум минути игра во вториот дел (52), Словенецот, Гал Курез.

Во пенал „рулетот“ повеќе среќа, но и нерви во осумте серии, имаа домаќините кој погодија шест удари и славеа со конечни 7-6.