Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со трофеј од Супер Купот ја почнуваат новата сезона на домашната сцена.

Аеродромци беа убедливо подобри од Феникс кого го совладаа со 76-54.

Иако првиот дел мина во релативно рамноправна игра, а сино-белите заминаа само со 4 поени предност, во вториот дел се си дојде на место.

Серијата на МЗТ на стартот на третиот период се покажа како клучна, па во последниот период шампионот влезе со +16 (60-44). Рутинирано го одработена последниот период и заслужено играчите на МЗТ се радуваа на трофеј.

Најефикасни на натпреварот и во победничката екипа беа Војдан Стојановски со 13, а новајлијата Расел со 12 поени.

Со ова, МЗТ во 2023-тата стигнува до третиот пехар, откако претходно го освоија Купот, а потоа и шампионскиот трофеј.

ФОТО: КФМ