Фудбалерите на Манчестер Сити на својот „Етихад“ го победија Нотингем Форест со 2:0.

Пеп Гвардиола го изведе најсилниот тим, па не беше чудно што по 15 минути Манчестер Сити имаше два гола предност.

Веќе во седмата минута, по долга и убава акција на Вокер, Фоден, кој го погоди првиот корнер за 1:0.

Во 14-тата минута веќе беше 2:0. Уште една одлична акција, исто така по десната страна, Нунес како на чинија го пронајде Халанд, кој со глава ја закова топката под гредата.

Сити потоа забави, ја запоседна топката, но не брзаше претерано кон голот на Тарнер, па до полувремето немаше промена на резултатот.

Само што започна вториот дел, Родри заработи директен црвен картон. По еден дуел го фати за врат Гибс-Вајт, а судијата Тејлор му го покажа директниот пат до соблекувалната.

Сепак тоа не промени ништо, па Сити го освои трите бодови, продолжувајќи го максималниот учинок на шест победи во низа.