Чекањето од 33 години заврши, во Неапол се крена шампионскиот пехар во Серија А.

Во спектакуларно подготвена прослава, со огномет играчите на Наполи, победоносно ја завршија сезоната.

За Наполи ова е трета титула во Серија А, прва по пауза од 33 години, кога Наполи со Марадона ја освои последната титула. За славјето да биде целосно, Стадионот во Неапол го носи името на Диего Армандо Марадона