Екипата на Работнички ја оствари првата победа во четвртфиналето во плејофот на Втората лига совладувајќи го Охрид со 74-68.

Охриѓани добро го отворија натпреварот и поведоа со 8 разлика (14-6), но до крајот на четвртата постигнаа само уште два поени, па на првата мала пауза се замина со резултат 16-13 за Охрид.

Со поагресивна зонска одбрана, Работнички ја презема контролата на резултатот и на полувремето замина со двоцифрена предност 38-28.

Домаќините продолжија во ист ритам и во 16.минута имаа највисоки +18 (53-35).

Охриѓани не се предадоа. Направија серија од 12-3 и на крајот на третиот период намалија на -9 (56-47)

Налик на третата и во четвртата четвртина Работнички имаше +13, со серија тројки на пет минути пред крајот беше само +3 (67-64).

Немаа гостите сили за комплетен пресврт па Работнички заслужено се радуваше на победа со конечни 74-68.

Реванш натпреварот во Охрид ќе се игра во среда, а доколку е потребен терет натпревар (мајсторка), таа би се играла следниот викенд во Скопје.

Утре на програмата се другите три (први) натпреварот од четвртфиналето.