Кошаркарките на Баскет Кам поведоа со 1:0 во победи против МЗТ Скопје Аеродром во полуфиналето од плејофот со убедливи 84-66.

Иако се очекуваше да бие многу понеизвесен натпревар, а налик на дуелот што овие два тима го одигра аво Купот на Македонија, сепак тоа на денешната средба не беше случај.

Домаѓинките од Македонска Каменица тоа го најавија уште во првото полувреме, па довивајќчи ги двата периоди со 19-15, 2417 на големата пшауза на полувремето заминаа со 11 поени предност 43-32.

Во ист ритам продолќија домашните кошаркарки и во третиот перод кој го добија со 21-15, па во последната четвртија влегоа со убедлива предност од 64-47 (+17).

Се обидоа гостинките од Скопје да се доближат, но тоа не им успеваше па на крајот Баскет Кам славеше со убедливи +18 (84-66).

И следниот натпревар во серијата подобар до три победи ќе се игра во Македонска Каменица.

Попладнево својата прва средба ја играат шампионот Бадел и екипата на Струга.