Mлад македонски скијач Јаков Добрески е последниот што настапи на Светското првенство во алпско скијање што се одржа во Франција,

На последниот мундијалски ден, на кој се возеше машкиот слалом, во кој 17-годишниот Јаков по првата трка со резултат 22,06.секунди зад новиот светски првак Хенрик Кристоферсен од Норвешка.

Нашиот скијач се пласира на 53-тото место, откако десетмина скијачи кои настапија во втората трка не го завршија својот настап.