Возбудувањата на кошаркарското Куп на Македонија продолжуваат и денеска и тоа со полуфиналните натпревари во двете конкуренции. 

Први на теренот во СЦ Кале излегоа кошаркарките на Баскет Кам и Бадел. Ова практично е реприза на минатогодишното финале кое го добија кошаркарките од Македонска Каменица, па годинава го бранат трофејот.

Ви вториот полуфинален меч од 14.30 часот, кај дамите ќе играат ВАРДАР и МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ. 

Во попладневните термини ќе се одиграат двата полуфинални натпревари во машка конкуренција, а двојките се (17 часот) МЗТ СКОПЈЕ А. – ТФТ МОЦАРТ и (19.30 часот) ФЕНИКС – ПЕЛИСТЕР. 

Финалните натпревари закажани се за утре (сабота) од 16:30 часот ќе играат дамите од 19:30 часот мажите.

 

БАСКЕТ КАМ – БАДЕЛ (12:00 ч.)
ВАРДАР – МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ (14:30 ч.)
МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – ТФТ МОЦАРТ (19:30 ч.)
ФЕНИКС 2010 – ПЕЛИСТЕР (19:30 ч.)