Македонскиот шампион Вардар со победа го започна плејоф сегментот на натпреварите до ракометното првенство на Македонија.

Вардарци на средбата одиграна попладнево во СЦ „Јане Сандански“, очекувано забележаа победа над Пролет со 30-23 (17-14). 

Иако во поголемиот тек од мечот екипата напролет беше рамноправен противник за што говори и резултатот, сепак црвеноп-црните не им дадоа шанса за поголемо изненадување, па рутинирано ја одиграа завршницата и заслужено славеа со седум голови разлика. 

Најдобар играч на теренот беше Јан Чувара кој постигна дури тринаесет погодоци, додека кај Пролет се истакна Василевски со пет гола.

Во следното коло, Вардар и гостува на Струга, а Пролет ја пречекува екипата на Тиквеш.

ПТАБЕЛАНПРИДГПГГРБ
1РК Вардар 196111003023+76
2РК Еурофарм Пелистер11002723+46
3ГРК Охрид11002623+33
4РК Алкалоид1010313103
5РК Пролет 6210012330-72
6ГРК Тиквеш 20141010313101
7РК Еурофарм Пелистер 210012326-31
8РК Бутел Скопје10012327-41