Во седиштето на УЕФА во Нион, утрово беше извршена ждрепката на квалификациските групи за за Европското првенство до 21 година што ќе се одржи во 2025 година во Словачка.

Младата фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра во Ц групата, во која за противници ќе ги имаат врсниците од: Холандија, Шведска, Грузија, Молдавија и Гибралтар.

Квалификациски групи за ЕП 2025 (У21)
Група A: Италија, Република Ирска, Норвешка, Турција, Летонија, Сан Марино
Група Б: Шпанија, Белгија, Шкотска, Унгарија, Казахстан, Малта
Група Ц: Холандија, Шведска, Грузија, Македонија, Молдавија, Гибралтар
Група Д: Германија, Полска, Израел, Бугарија, Косово, Естонија
Група Е: Романија, Швајцарија, Финска, Албанија, Црна Гора, Ерменија
Група Ф: Англија, Украина, Србија, Северна Ирска, Азербејџан, Луксембург
Група Г: Португалија, Хрватска, Грција, Белорусија, Фарски Острови, Андора
Група Х: Франција, Австрија, Словенија, Босна и Херцеговина, Кипар
Група И: Данска, Чешка, Исланд, Велс, Литванија

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА 
Шведска – Македонија (8 септември 2023)
Македонија – Холандија (12. септември 2023)
Молдавија – Македонија (17. октомври 2023)
Македонија – Грузија (16. ноември 2023)
Македонија – Гибралтар (21. март 2024)
Македонија – Шведска (26. март 2024)
Холандија – Македонија (5. септември 2024)
Гибралтар – Македонија (9. септември 2024)
Македонија – Молдавија (11. октомври 2024)
Грузија – Македонија (15. октомври 2024)


Плеј-оф
11–19 ноември 2024 година