Во просториите на Ракометната федерација на Македонија, денеска беше извршена ждрепката за четвртфиналните групи во Купот на Македонија во двете конкуренции мажи и жени.

Актуелниот победник во купот, битолски Еурофарм Пелистер одбраната на титулата ќе ја започне со дуелот против Куманово, а во групата се и Струга Тиквеш.

Шампионот Вардар пак го очекува дуелот против Охрид, додека се чини нај интересниот пар од првата рунда го сочинуваат новиот суперлигаш Алкалоид.

ЧЕТВРТФИНАЛНИ ГРУПИ – МАЖИ

ГРУПА 1
ВАРДАР              –  ОХРИД
ЈУНИОТ К.В.      –  СКОПЈЕ
ГРУПА 2
РАДОВИШ          –  Е. ПЕЛИСТЕР 2
ПРОЛЕТ             –  ГОЛДЕН АРТ
ГРУПА 4
СТРУГА              –  ТИКВЕШ
КУМАНОВО        – Е. ПЕЛИСТЕР   
ГРУПА 4
СТРУГА              –  ТИКВЕШ
КУМАНОВО        – Е. ПЕЛИСТЕР   

Дербито кај дамите е уште во првата рунда во која шампионот Ѓорче Петров ќе игра против Чаир. Бранителот на трофејот во купот, Металург ќе стартува во дуелот со Овче Поле.

ЧЕТВРТФИНАЛНИ ГРУПИ – ЖЕНИ

ГРУПА 1
ЧАИР                   –  ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
СКОПЈЕ             –  СПАРТАК
ГРУПА 2
ВАРДАР              –  ШАМПИОН
ДЕСПИНА          –  КУЗМАН ВАРДАР
ГРУПА 3
СТРУЖАНКА      –  АСТИБИ
ОВЧЕ ПОЛЕ       –  МЕТАЛУРГ
ГРУПА 4
ПЕЛИСТЕР         –  ГЕВГЕЛИЈА
екипата на КУМАНОВО е слободна

Натпреварите ќе се играат во периодот од 17 до 19 март, а доколку никој не се пријави за организатор на турнирот по групи, тогаш дуелите ќе се играат на теренот на прво извлечените (домаќини) екипи од паровите.

Пласман на завршниот „фајнал-фор“ турнир ќе обезбедат победниците од групите, а според календарот ќе се одржи во мај месец.