Македонските ракометари со убедлив пораз од Норвешка, го започнаа настапот на Светското првенство.

Противникот ја покажа својата надмоќ на теренот, но на трибините во „Таурон“ арената во Краков, доминираа македонските навивачи „Фалангата“.