Украина на „поправен“, а Словачка за осминафинале

Новиот ден на ЕУРО 2024 во Германија го отвораат репрезентациите на Словачка и Украина. Селекцијата на Украина ќе мора на поправен испит. по „киксот“...

Меси и Аргентина победнички ја почнаа Копа Америка

Актуелниот светски првак Аргентина со победа ја почна одбраната на титулата во Копа Америка. Во воведниот натпревар, на шампионатот шпо се одржува во САД,...

Шпанците со победата над Италија се обезбедија осминафинале

Репрезентацијата на Шпанија е втората по домаќинот Германија што обезбеди место во осминафиналето на Европскиот фудбалскиот шампионат. Шпанците го добија и второто дерби во...

УЕФА поведе постапка против Даку и неговите навреди кон Македонците и Србите

Дисциплинската комисија на УЕФА поведе постапка против албанскиот репрезентативец Мирлинд Даку. Тој по натпреварот Албанија - Хрватска, националистички ги навредуваше Македонците и Србите, па ФФМ...

Младите македонски одбојкарки ќе играат за 5.место на Балканијадата

Репрезентација на Македонија го претрпе и вториот пораз на Балканскиот шампионат за одбојкарки до 18 години, што се одржува во Тирана, Албанија. Македонските кадетки во...

Англија и Данска одиграа „мирољубиво“ 1-1

Топ фаворитот за шампионскиот трофеј на ЕУРО 2024-та, Англија не ја оправда улогата во дуелот со Данска. Натпреварот од 2.коло во „Ц “ групата,...

Јовиќ ја спаси Србија од пораз од Словенија

Балканското дерби на ЕУРО 2024-та меѓу Словенија и Србија донесе големи возбудувања во на самиот крај.Дуелот од 2.коло во „Ц “ групата, одигран во...

Голема победа за Македонија во Улцињ

Победа за македонските тенисери во вториот дуел од Третата Европска зона од Дејвис купот во Улцињ. Македонија ја совлада Словенија со 2-1 и за...

Аргентина со Меси ја брани титулата на Копа Америка

Фудбалската летна еуфорија, е дополнително збогатена, со уште еден голем настап.На Европското првенство во Германија се разжештува борбата, а во САД ќе започне 48-мото...

Италија и Шпанија вечерва во второто „мега“ дерби на ЕУРО 2024

Селекциите на Италија и Шпанија ќе решаваат кој ќе биде прв во групата Б на ЕУРО 2024. Евентуалниот победник од вечната „мега пресметка“ меѓу...