Втор ден натпревари во фудбалската Лига на шампиони. Во првите два, голови имаше само во Прага каде Спарта го изненади Салцбург со 3-0. На вториот натпревар во Болоња стрелците не беа расположени, па резултатот остана почетниот 0-0.

Екипата на Спарта иако на „хартија“ беше благ аутсајдер во дуелот со Салцбург сепак славеше победа со 3-0. Домаќините поведоа уште во 2.,минута со голот на Кајринен. Во финишот на првиот дел (42) Олатуњин зголеми на 2-0. Конечниот резултат 3-0 за Спарта го постави Лаци во 58-та минута.

На натпреварот во Болоња каде истоимената домашна екипа го пречека Шахтјор, украинскиот тим пропушти голема можност. Имено уште во 4-тата минута беше досудена најстрога казна за гостите, но Судаков не го реализира пеналот.

Вечерва од 21 часот ќе се одиграат уште четири натпревари.